Keďže malé podniky znovu otvárajú svoje brány zamestnancom a zákazníkom, spoločnosti prehodnocujú svoje opatrenia v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti. Jednou zo stratégií, ktorú mnoho zamestnávateľov používa na zaistenie bezpečného a zdravého pracovného priestoru, je meranie teplôt bezkontaktnými infračervenými teplomermi.
Ako zvoliť infračervený teplomer
Výber najlepšieho infračerveného teplomera pre vašu firmu bude závisieť od niekoľkých faktorov. Je dôležité zvoliť ten, ktorý je spoľahlivý a presný.
Pri výbere infračerveného teplomeru zvážte tieto faktory:
- Presnosť a spoľahlivosť. Aké presné musíte mať zariadenie? Niektoré zariadenia sú citlivejšie a pri nesprávnom používaní spôsobujú nepresnosť. Zvážte, ako bude váš personál zariadenie používať.
- Jednoduchosť použitia. Budú vaši zamestnanci školení o prístroji? Potrebujete digitálny displej pre ľahké prezeranie? Možno budete potrebovať zariadenie s podsvietením na použitie v tme alebo zariadenie s tichým režimom, aby nedráždilo zákazníkov.
- Lokalita. Budete robiť kontroly teploty vo vzduchom kontrolovanom prostredí alebo vonku na slnku? Niektoré zariadenia sú citlivejšie na počasie a spôsobujú nepresné výsledky.
- Rýchlosť. Potrebujete okamžité výsledky alebo máte trochu voľnosti? Niektoré zariadenia môžu vyžadovať dlhší odpočinok medzi teplotnými kontrolami.
Ako firmy používajú bezkontaktné infračervené teplomery proti COVID-19
Aj keď to nie je spoľahlivý spôsob identifikácie ľudí infikovaných koronavírusom, horúčky sú bežným príznakom, preto veľa firiem využíva rýchle a bezpečné meranie teploty zamestnancov a zákazníkov na infračervené teplomery.
Meranie teploty zamestnancov
Jedným zo spôsobov, ako používať infračervené teplomery na pracovisku na ochranu pred šírením COVID-19, je každodenné vykonávanie merania teploty vašich zamestnancov pri príchode do práce. V prípade, že sa u zamestnanca vyskytne zvýšená teplota, mal by ihneď opustiť pracovisko a vrátiť sa domov.
Kontrola teploty a pravidelná dezinfekcia rúk, ako aj spoločných priestorov, môže byť jedným zo spôsobov, ako zamedziť šíreniu koronavírusu vo vašom podniku.
Výhody a nevýhody bezkontaktných infračervených teplomerov
Pri skríningu symptómov koronavírusu, ako je horúčka, u viacerých zamestnancov alebo zákazníkov sú často najlepšou voľbou bezkontaktné infračervené teplomery. Existuje niekoľko výhod použitia bezkontaktného teplomeru, medzi ktoré patrí rýchla a ľahká implementácia, rýchla reakcia a znížený prenos vírusov. Bezkontaktné teplomery sa tiež ľahko čistia a dezinfikujú, čo zvyšuje úroveň procedúry.
Zavedenie povinných kontrol teploty môže zamestnancom a zákazníkom priniesť pokoj. Zamestnávatelia by si však mali byť vedomí nevýhod vykonávania merania teploty pomocou bezdotykových infračervených teplomerov. Zvýšená teplota je iba jedným z mnohých príznakov nákazy koronavírusom. Normálna telesná teplota ešte neznamená, že človek nemá koronavírus.
Ako už bolo uvedené, na zabezpečenie presného odpočtu sa musia správne používať bezkontaktné infračervené teplomery. Napríklad nesprávne umiestnenie zariadenia alebo prekážka na čele môžu viesť k nepresným výsledkom.
Infračervené teplomery sa musia používať v tesnej blízkosti meranej osoby, takže tiež riskujete šírenie vírusu k osobe, ktorá vykonáva meranie. Aby sa zabránilo šíreniu vírusu počas merania teploty, osoba vykonávajúca meranie by mala mať vhodný ochranný odev.
Bezkontaktný teplomer – často kladené otázky
Čo je to infračervený teplomer?
Infračervený (IR) teplomer, tiež známy ako bezkontaktný teplomer, je zariadenie používané na meranie teploty predmetu alebo osoby bez použitia priameho kontaktu. Tieto teplomery sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach vrátane automobilového priemyslu, vzduchotechniky, hasenia požiaru a potravinárstva. Nedávno ich začali podniky z mnohých iných priemyselných odvetví používať na kontrolu horúčok, aby tak zabránili šíreniu koronavírusu. Infračervené teplomery sú dobrou alternatívou k tradičným teplomerom na báze ortuti, pretože znižujú riziko prenosu vírusu a krížovej kontaminácie.
Ako kontrolujete teplotu infračerveným teplomerom?
Na kontrolu teploty používajte iba bezkontaktný infračervený teplomer, ktorý je určený pre meranie ľudskej telesnej teploty. Postupujte podľa pokynov v používateľskej príručke konkrétneho zariadenia, ktoré používate. Ako všeobecné pravidlo však platí, že zariadenie by ste mali držať asi 2 až 6 palcov od čela (vzdialenosť sa líši v závislosti od zariadenia) tak, aby laser smeroval kolmo na čisté a suché čelo. V ceste nesmú byť prekážky alebo lesklé predmety (napr. slnečné okuliare). Zariadenie zobrazí výsledky takmer okamžite. Medzi teplotnými kontrolami počkajte niekoľko sekúnd.
Sú bezkontaktné teplomery presné?
Bezdotykové infračervené teplomery sú spoľahlivý spôsob merania teploty a zisťovania horúčky u ľudí; je však nevyhnuté ich správne používanie. Každý infračervený teplomer by mal obsahovať pokyny, ako ho správne pripraviť, používať, čistiť a skladovať.
Kedy a ako často by ste mali čistiť alebo dezinfikovať bezkontaktný teplomer?
Jedna skvelá vec na bezkontaktných teplomeroch je, že sa dajú opakovane používať bez toho, aby sa medzi každým použitím čistili alebo dezinfikovali. Každý teplomer je iný a mal by obsahovať vlastnú sadu pokynov, ako často by sa mal čistiť. Vždy by ste však mali podľa potreby vyčistiť znečistenú šošovku alebo kryt a zariadenie dezinfikovať po každej osobe, ktorá meranie vykonávala.
Ako by ste sa mali starať a skladovať teplomer?
Udržujte svoj infračervený teplomer čistý a bez vlhkosti, nečistôt, prachu, dymu. Každý teplomer je možné vyčistiť navlhčením mäkkej handričky vodou alebo alkoholom a jemným utretím šošovky a tela. Teplomer nikdy neponárajte do kvapaliny. Pred uskladnením prístroj vždy nechajte vyschnúť. Teplomer skladuje pri stabilnej izbovej teplote. Majte na pamäti, že kolísanie teploty môže poškodiť teplomery alebo spôsobiť nepresné údaje.
Ako vynulujete infračervený teplomer?
Každý teplomer môže obsahovať konkrétne pokyny na jeho resetovanie. U niektorých zariadení ich však môžete resetovať jednoduchým vybratím batérií, počkaním niekoľkých minút a následným vložením batérií. Keď je potrebné resetovať zariadenie, zvyčajne sa zobrazí chybové hlásenie, napríklad „Er“.
Ako kalibrujete infračervený teplomer?
Pred každým použitím sa uistite, že je vaše zariadenie kalibrované, aby ste zaistili presné odčítanie teploty. Každý teplomer môže obsahovať konkrétne pokyny na jeho kalibráciu. Ak nedostanete konkrétne pokyny na kalibráciu zariadenia, vyskúšajte túto metódu, aby ste dosiahli presné hodnoty. Najskôr naplňte pohár ľadom a trochou vody a nechajte ho niekoľko minút odležať, aby sa vytvoril kondenzát. Ďalej namierte teplomer na sklo a skontrolujte teplotu. Nameraná hodnota by mala byť 0°C. Ak sa tak nestane, podržte resetovacie tlačidlo a vykonajte test znova. Pamätajte, že niektoré zariadenia sú vybavené funkciou automatickej kalibrácie alebo používateľskou príručkou so špecifickými pokynmi na kalibráciu.
Aká je normálna teplota čela pomocou infračerveného teplomeru?
Priemerná telesná teplota sa všeobecne považuje za 37 ° C, hoci niektoré štúdie preukázali, že priemerná telesná teplota sa môže pohybovať medzi 36,1 ° C a 37,2 ° C. Horúčka vyvolaná infekciou alebo chorobou sa často považuje za teplotu vyššiu ako 38 ° C.
Ak sa na testovanie teplôt na čele používajú bezkontaktné infračervené teplomery, hodnoty sú často nižšie ako priemerná telesná teplota (aj pri horúčke). Aj keď sa normálne teploty na čele líšia v závislosti od prostredia, môžete očakávať priemernú teplotu povrchu kože v rozmedzí od 32,8 ° C do 34,4 ° C.