Už desiatky rokov sa vedú vášnivé debaty o tom, či je lepšie pracovať v malej (rodinnej) firme alebo vo veľkej korporácii. Každý sa napokon rozhodne sám, kde je mu príjemnejšie. Jedno je však isté: rozdiely v práci pre malú alebo veľkú firmu existujú, a že ich nie je vôbec málo. Rovnako to je aj v prípade konzultácií. Dnes sa preto pozrieme, aké sú hlavné odlišnosti v práci konzultantov buď pre menšiu alebo väčšiu spoločnosť.
Zodpovednosť je alfa a omega. Všade
Či robíme konzultácie pre malého výrobcu potravín alebo pre nadnárodnú IT korporáciu, zodpovednosť za naše výsledky je absolútnou samozrejmosťou. Avšak, čím je firma (alebo jej časť) väčšia, tým sa úmerne zvyšuje zodpovednosť, ktorú my, konzultanti, máme.
Jedno zlé zistenie alebo odporúčanie môže mať negatívny vplyv na tisíce zamestnancov. Taktiež aj implementácia návrhov konzultanta trvá dlhšie vo veľkej firme. Je preto potrebné naozaj mať neustále oči na stopkách a dôsledne kontrolovať svoju prácu.
Komunikácia s majiteľom vs. firemná hierarchia
Výhodou pri konzultáciách v menšej firme môže byť aj možnosť komunikácie priamo s majiteľom firmy, čo spolupráci dáva osobnejší rozmer, než komunikácia s nižším a vyšším manažmentom. Hierarchia v korporácii jednoducho musí byť nastavená, inak by mnohé procesy nefungovali. My v konzultačnom biznise sme tu aj preto, aby sme pomohli nastaviť (okrem iného) i procesy.
Na veľkú firmu treba hromadu skúseností
Spoluprácu s veľkou firmou nezvládne akýkoľvek konzultant – junior. Veľká miera rôznych procesov a ďalších okolností znamená, že na to, aby sa mohol konzultant venovať aj veľkej firme, by mal mať veľa skúseností, či už s veľkými firmami vo všeobecnosti alebo minimálne so sektorom, v ktorom sa firma (alebo štátna inštitúcia) nachádza. Našťastie, my také skúsenosti máme. ☺
Konzultačnú firmu je treba vyberať naozaj opatrne a sledovať pritom aj referencie danej firmy. Pozrite si tie naše a zistite, prečo by ste si mali vybrať práve nás.